Technologia 5G to piąta generacja komunikacji mobilnej, która otwiera nowe możliwości rozwoju technologicznego i innowacji. Oczekuje się, że wprowadzenie sieci 5G przyspieszy rozwój Internetu. Jednak hakerzy już teraz szukają luk w nowych technologiach i przygotowują ataki na dużą skalę. Przyszłość z technologią 5G jest nie do pomyślenia bez poprawy bezpieczeństwa cybernetycznego.
Przejście z 4G na 5G będzie miało wpływ na niemal każdego, kto korzysta z łączności komórkowej. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak bezpieczna jest ta sieć i gdzie jest podatna na ataki.
Nowa generacja komunikacji mobilnej
5G to skrót od słów fifth generation, czyli "piąta generacja" bezprzewodowej łączności komórkowej.
Każda z pierwszych czterech generacji przeniosła łączność na wyższy poziom, a głównym celem 3G i 4G było usprawnienie mobilnej transmisji danych. Tendencja ta dotyczy również 5G: nowa technologia rozszerza dostęp do mobilnych usług szerokopasmowych. Na początku sieć 5G będzie używana równolegle z 4G, ale ostatecznie całkowicie zastąpi czwartą generację.
Jak działa 5G?
Nie wdając się w zbytnie szczegóły, sieć 5G przesyła większe ilości danych na krótsze odległości niż sieć 4G LTE. Zwiększa to szybkość przesyłania danych i stabilność połączenia, a także samą sieć, nawet gdy użytkownik jest w ruchu. Sieć 5G działa w nowym zakresie częstotliwości i może obsługiwać większą liczbę urządzeń. Ponadto nowa technologia zużywa mniej energii.
Różnica między 4G a 5G
Istnieje kilka istotnych różnic między tymi technologiami, dzięki którym 5G może robić rzeczy, których nie potrafi 4G LTE.
- Sieć 5G jest szybsza niż 4G, przesyłając przez sieć więcej bitów na sekundę. Tam, gdzie wcześniej pobranie filmu zajmowało kilka minut, teraz pliki są pobierane w ciągu kilku sekund.
- Sieć 5G ma mniejsze opóźnienia niż sieć 4G, co oznacza, że sygnał jest szybciej przesyłany przez sieć. Im szybciej urządzenia "komunikują się" z siecią, tym szybciej uzyskuje się dane.
- 5G zużywa mniej energii niż 4G, ponieważ nowa technologia może szybko przełączać się w tryb niższego poboru mocy, gdy połączenie komórkowe nie jest używane. Dzięki temu urządzenia mogą działać dłużej przy tej samej pojemności akumulatora.
- 5G zapewnia bardziej niezawodne i szybsze połączenie niż 4G, ponieważ nowe sieci mają większą przepustowość i wykorzystują więcej punktów połączeń. Wraz ze zmniejszeniem obciążenia sieci może również spaść koszt transmisji danych.
- Sieć 5G obsługuje więcej urządzeń niż sieć 4G, ponieważ wykorzystuje rozszerzony zakres fal radiowych. Sieć 5G rozwiązuje problem powolnych połączeń, gdy duża liczba użytkowników łączy się z siecią w tym samym czasie.
Sprawdź także: Android 13 - nowości, funkcje, data wydania
Zalety technologii 5G
Istnieje kilka zalet technologii 5G:
- Wysoka rozdzielczość i dwukierunkowe kształtowanie dużej przepustowości.
- Technologia gromadzenia wszystkich sieci na jednej platformie.
- Bardziej wydajna i skuteczna.
- Technologia ułatwiająca pracę subskrybentów nadzorujących w celu szybkiego działania.
- Prawdopodobnie 5G zapewni ogromne ilości danych rozgłoszeniowych (w Gigabit), które będą obsługiwać ponad 60 000 połączeń.
- Dźwięk technologii do obsługi usług heterogenicznych (w tym sieci prywatnej).
- Możliwe jest zapewnienie jednolitej, nieprzerwanej i spójnej komunikacji na całym świecie.
Wady 5G
Istnieje kilka wad technologii 5G:
- Chociaż technologia 5G jest badana i opracowywana w celu rozwiązania wszystkich problemów związanych z sygnałem radiowym i trudnościami w świecie mobilnym, ale z pewnych względów bezpieczeństwa i braku postępu technologicznego większości regionów geograficznych ma następujące wady:
- Technologia jest nadal w toku i trwają badania nad jej opłacalnością.
- Szybkość, którą twierdzi ta technologia, wydaje się być trudna do osiągnięcia (w przyszłości może być) z podu niekompetentnego wsparcia technicznego większości krajów świata.
- Wiele starych urządzeń nie byłoby w stanie obsługiwać sieci 5G, dlatego wszystkie muszą zostać zastąpione nową, kosztowną ofertą.
- Rozbudowana infrastruktura jest droga.
- Kwestia bezpieczeństwa i prywatności nie została jeszcze rozwiązana.
Komentarze (0)