Czwartek, 21 listopada 2024

Android 13 - nowości, funkcje, data wydania

18 maja 2022

0

Android 13 to kolejna wersja systemu Android, która pojawi się na rynku w 2022 roku. W tym artykule zebraliśmy wszystkie informacje, nowości, funkcje, ważne daty i informacje o kompatybilności. Czym zaskoczy nas kolejna wersja systemu Android?

Android 12, którego premiera odbyła się w drugiej połowie 2021 roku, to największa aktualizacja w historii tego systemu operacyjnego. Gigant wyszukiwania w końcu nadał nowy wygląd interfejsowi użytkownika i opracował nowe funkcje ochrony prywatności i bezpieczeństwa. Od premiery minęło zaledwie kilka miesięcy, a Google już aktywnie testuje Androida 12L, czyli aktualizację Androida 12 dla tabletów i składanych smartfonów.

Niezależnie od prac nad systemem Android 12L, równolegle rozwijany jest już system Android 13. Nowa wersja systemu operacyjnego pojawi się na rynku w drugiej połowie 2022 lub na początku 2023 roku. W sieci pojawiły się już pewne informacje na temat systemu Android 13, a my jesteśmy gotowi podzielić się wszystkim, co wiemy w tej chwili. Porozmawiamy o nowych funkcjach, dacie premiery i kompatybilności z wybranymi urządzeniami.

android

Kiedy Android 13 trafi na rynek?

System Android 13 znajduje się obecnie we wczesnej fazie rozwoju. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i Google będzie trzymać się wcześniejszego harmonogramu wydawniczego, Android 13 zadebiutuje na rynku około czwartego kwartału 2022 roku. Data premiery może zostać opóźniona ze względu na wiosenny debiut systemu Android 12L i związany z nim proces aktualizacji dla niektórych urządzeń.

Przed oficjalnym debiutem Androida 13, Google wprowadzi wersje Developer Preview, które będą rozwijane przez co najmniej kilka miesięcy - do czasu, aż oprogramowanie będzie w pełni stabilne.

Stabilna wersja systemu Android 13 powinna pojawić się w listopadzie 2022 roku wraz z premierą urządzenia Google Pixel 7 lub nowszego. Wtedy też rozpocznie się proces aktualizacji do systemu Android 13 dla starszych urządzeń.

Jak będzie się nazywał system Android 13?

Po wprowadzeniu systemu Android 10 w 2019 r. firma Google przestała używać nazewnictwa. Systemy operacyjne nie noszą już takich nazw jak Pie czy KitKat. Nie oznacza to jednak, że nazewnictwo zostało całkowicie wyrzucone. Google nadal posługuje się nazwami kodowymi. Jak więc będzie nazywał się Android 13?

Według kilku przecieków wiadomo już, że Android 13 nosi nazwę kodową Tiramisu. Od wersji 1.5 nowe wersje otrzymują "smakowite" nazwy kodowe w porządku alfabetycznym.

  • Android 1.5 (Cupcake)
  • Android 1.6 (Donut)
  • Android 2.0 / 2.1 (Eclair)
  • Android 2.2 (Froyo)
  • Android 2.3 (Gingerbread)
  • Android 3 (Honeycomb)
  • Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)
  • Android 4.1 / 4.3 (Jelly Bean)
  • Android 4.4 (KitKat)
  • Android 5 (Lollipop)
  • Android 6 (Marshmallow)
  • Android 7 (Nougat)
  • Android 8 (Oreo)
  • Android 9 (Pie)
  • Android 10 (Tarta z pigwą)
  • Android 11 (Red Velvet Cake)
  • Android 12 (Śnieżny Stożek)
  • Android 13 (Tiramisu)

android

Sprawdź też: 10 ukrytych cech smartfonów z Androidem

Android 13 - na jakie nowe funkcje warto zwrócić uwagę?

Każda aktualizacja systemu Android wprowadza kilka mniej lub bardziej ważnych nowych funkcji. W przypadku systemu Android 13 będzie inaczej. Poprzednia wersja systemu operacyjnego, Android 12, wprowadziła głębokie zmiany w interfejsie użytkownika. W przypadku systemu Android 13 nie wiadomo jeszcze, czego możemy się spodziewać. Prawdopodobnie Google będzie dążyć do dalszego usprawnienia współpracy między urządzeniami. Informacja ta została ogłoszona na targach CES 2022. System Android 13 będzie gotowy do współpracy z systemami Windows 11 i komputerami z systemem Chrome OS. Wszystko to będzie działać podobnie do ekosystemu firmy Apple.

Płatności NFC dla wielu użytkowników

System Android od dawna obsługuje wiele kont. Teraz każde konto będzie mogło mieć swoją własną kartę przypisaną do Google Pay. Rozwiązanie to spodoba się zwłaszcza posiadaczom tabletów używanych przez całą rodzinę. Po aktualizacji do systemu Android 13 każdy użytkownik będzie mógł dodać własne karty, aby dokonywać płatności internetowych lub zbliżeniowych.

Natywna obsługa DNS przez HTTPS

Oczekuje się, że obsługa DNS za pośrednictwem protokołu HTTPS poprawi bezpieczeństwo. Do szyfrowania danych będzie używany protokół HTTP lub HTTP/2, a nie starszy protokół TLS. Dzięki tej zmianie przesyłane dane będą mniej narażone na przechwycenie przez hakerów.

android

Brak ograniczeń dla aplikacji działających w tle

W systemie Android 12 wprowadzono ograniczenie dotyczące aplikacji działających w tle. Decyzja ta spowodowała wiele problemów ze zgodnością z aplikacjami innych firm, które przestały działać w tle. W systemie Android 13 pojawią się nowe ustawienia, które umożliwią całkowite wyłączenie ograniczenia aplikacji działających w tle. Użycie tej opcji spowoduje zwiększenie zużycia energii i wykorzystanie dostępnej pamięci RAM. Rozwiązanie zostanie przeniesione do ustawień deweloperskich i będzie domyślnie wyłączone.

Pełna obsługa dźwięku Bluetooth LE

Większość urządzeń z systemem Android nie ma już gniazda słuchawkowego. Z tego powodu mile widziana jest pełna obsługa transmisji dźwięku w standardzie Bluetooth LE (Low Energy). Google będzie korzystać z najnowocześniejszego kodeka LC3, aby zmniejszyć zużycie energii podczas przesyłania danych, zachowując jednocześnie wysoką jakość dźwięku. System Android 12 wykorzystuje Bluetooth LE tylko do przesyłania danych. Dźwięk jest przesyłany za pomocą konwencjonalnego interfejsu Bluetooth.

Nowe uprawnienia dotyczące powiadomień

W systemie Android 13 zostaną wprowadzone nowe uprawnienia do powiadomień, które pozwolą pozbyć się niepotrzebnych powiadomień. Użytkownicy będą mogli wybrać sposób dostarczania powiadomień oraz ich liczbę. Po zainstalowaniu aplikacji system zapyta, w jaki sposób wysyłać powiadomienia z określonej aplikacji.

Różny język w aplikacjach

Google pracuje nad rozwiązaniem o kryptonimie Panlingual. Ta opcja umożliwia zmianę języka danej aplikacji niezależnie od języka systemu. W systemie Android 12 i starszych wersjach wszystkie aplikacje są uruchamiane w języku systemowym, a użytkownik nie ma możliwości zmiany tego ustawienia. W systemie Android 13 będzie można wybrać domyślny język aplikacji w ustawieniach. Możliwe będzie uruchomienie aplikacji w języku angielskim, przy jednoczesnym pozostawieniu rosyjskiego interfejsu systemu operacyjnego.

android

Całkowicie nowy system zarządzania zasilaniem

Kolejne wydanie systemu Android będzie również wyposażone w TARE - The Android Resource Economy. Rozwiązanie to pozwoli aplikacjom na androida lepiej wykorzystywać dostępną energię zgromadzoną w akumulatorze. TARE ograniczy wykorzystanie zasobów do aplikacji działających w tle. Zmianie ulegnie zarządzanie procesami i wybudzanie programów z uśpienia. Zarządzanie zasobami będzie powiązane z poziomem naładowania baterii. Im niższy poziom naładowania, tym aktywniej będzie przechowywany akumulator.

Konfiguracja ekranu blokady

W systemie Android 13 zostanie wprowadzona opcja personalizacji ekranu blokady. Opcja ta jest od lat dostępna w popularnych nakładkach innych firm, takich jak Samsung One UI i Xiaomi MIUI. Teraz trafia ona także do czystego systemu Android. System pozwoli Ci dowolnie zmieniać położenie niektórych elementów ekranu blokady. Google pozwoli Ci zmienić styl zegara na ekranie blokady oraz lokalizację najważniejszych elementów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz